Liczba osób z wadami wzroku na świecie
%
Jest to aż 4,2% naszej popoulacji
Według Światowej Organizacji Zdrowia liczba osób z wadami wzroku na świecie wynosi około 285 milionów, co stanowi 4,2% ogółu populacji. W Polsce grupa osób z chorobami narządu wzroku wynosi około 1,5 miliona osób. Statystyki mówią same za siebie, coraz większa liczba osób traci wzrok, stając się prawnie osobami niepełnosprawnymi.
To ogromny powód do tego, aby równe traktowanie oraz umożliwianie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia osobom niepełnosprawnym stały się jednymi z nadrzędnych wartości, którymi powinna kierować się każda publiczna instytucja. Niestety coraz częściej nasza fundacja spotyka się z osobami niepełnosprawnymi, które są wykluczane, pomijane, niebrane na poważnie w swoich codziennych i zawodowych aktywnościach.
Jako Fundacja 33 postanowiliśmy temu zaradzić.
Pragniemy, zgodnie z naszym statutem, działać na rzecz niepełnosprawnych i krok po kroku tworzyć świadomość społeczeństwa, która pozwoli osobom niepełnosprawnym poczuć się pewnie w otaczającej je rzeczywistości.
Zatem jakie podjąć pierwsze kroki aby pomagać i ułatwiać życie osobom z niepełnosprawnościami?
Podstawowych możliwości pomocy jest naprawdę wiele i tylko pozornie wydają się błahymi działaniami. Wcielenie ich w życie nie wymaga od ciebie większego zaangażowania, a niepełnosprawny na pewno doceni i będzie ci wdzięczny.
Nie wykluczaj
Niewidomy pomimo swojej niepełnosprawności może być aktywny, może czynnie angażować się w życie społeczne i kulturalne, swobodnie poruszać się w przestrzeniach miejskich, załatwiać różnorakie sprawy w urzędach, żyć pełnią życia.
Zauważ i obdarz empatią
Zabrzmi to banalnie, ale niewidomy nie widzi, nie w każdej sytuacji poradzi sobie sam, zauważ i pomóż gdy widzisz, że takiej pomocy prawdopodobnie potrzebuje.
Pytaj!
Jeśli już chcesz pomóc – najpierw zapytaj.
Niewidomy z chęcią odpowie na twoje pytanie dotyczące propozycji pomocy, czy to o przeprowadzenia przez ulicę, czy pomoc w odzyskaniu orientacji w przestrzeni.
Bądź zaangażowany!
Jeśli masz na sercu los niepełnosprawnych, angażuj się we wszelkie akcje związane z pomocą, sprawiaj aby przestrzeń publiczna stała się przyjazna dla niepełnosprawnych. Dbaj o ich komfort w miarę swoich możliwości. Jeśli widzisz niepełnosprawnego w miejscu gdzie nie ma jakichkolwiek rozwiązań ułatwiających jego codzienne życie, przede wszystkim pomóż pokonać postawione przed nim bariery .